דוח פציעה וחשיבותו בתהליך התביעה מול משרד הביטחון

ועדה רפואית במשרד הביטחון

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
דוח פציעה וחשיבותו בתהליך התביעה מול משרד הביטחון
דו"ח פציעה מאגד בתוכו את ההיסטוריה אודות מהלך הפציעה, הסיבות שהובילו אליה, אופי הפציעה, תוצאות בדיקות רפואיות ואבחנות מרכזיות. לדו"ח פציעה חשיבות גדולה מאוד בכל מהלך התביעה לאחוזי נכות מול משרד הביטחון ויש לדאוג כי הוא יהיה מפורט ככל הניתן על מנת לקבל את ההכרה ממשרד הביטחון בהקדם האפשרי על מנת להתחיל בהליך השיקום והטיפול.
ועדה רפואית במשרד הביטחון

המערכת הצבאית פועלת בצורה שונה מאוד מאשר המערכת האזרחית. זה נכון לגבי המערכת ההיררכית, מערכת הענישה, המערכת הבירוקרטית וכמובן המערכת הרפואית. אנשים אשר נפצעים בצבא עוברים תהליך שונה מאוד מאשר אזרחים וכדי לקבל את מה שמגיע להם מבחינת פיצוי וטיפול, הם צריכים לעבור מסכת בירוקרטיה לא פשוטה, שמתחילה עם דו"ח פציעה.

חלק אינטגרלי

דו"ח פציעה הוא חלק אינטגרלי בכל מה שקשור לתביעות למשרד הביטחון עבור אחוזי נכות או פיצויים. פציעה בצבא היא אף פעם אינה נעימה, מכיוון שהמערכת בנויה בצורה שאופן ההוכחה הוא על הנפצע ולא הפוך. לכן, יש לדאוג לדו"ח פציעה מסודר מהרופא הצבאי וגם מהרופא הפרטי אם יש בכך צורך, על מנת להגיש אותו בזמן הנכון ולגורמים הנכונים.

כל הפרטים

דו"ח פציעה בצבא צריך לכלול את כל הפרטים אודות הצביעה בצורה המסודרת והמדויקת ביותר. זה כולל מיקום הפציעה, זמן הפציעה, תיאור הנסיבות, מיקום הפציעה בגוף, אופי הפציעה וכמובן תיעוד של אופן הטיפול. מטרת הדו"ח היא להוכיח שהפציעה אכן התרחשה במסגרת צבאית ובשל הפעילות הצבאית, וכי לא הייתה מתרחשת בסיטואציה אחרת. אגב, גם חייל שנפצע בדרך לפעילות או לבסיס שלו, הוא חייל שנפצע בפעילות צבאית וצריך להפיק דו"ח פציעה מסודר.

להגיע מוכנים לוועדה

מילוי דו"ח פציעה, או דו"ח 141 בעגה הצבאית, צריך להיות ממולא על ידי החייל, הרופא, המפקד, או ר"מ 2, שהיא יחידה רפואית שקולטת חיילים עם פציעות משמעותיות לזמן ארוך. כל חייל זכאי למילוי דו"ח פציעה, ולעיתים, עדיף לעשות זאת עם גורמים מומחים כמו עורכי דין איכותיים המתמחים בתחום ויכולים לסייע בהכנה הנכונה לקראת הגשת הדו"ח. יש לציין שההגשה של הדו"ח בצורה נכונה היא קריטית ויכולה להשפיע על ההחלטה, שכן הוועדות הללו הן קשוחות ומתקיימות אחת לתקופה בלבד. גם ערעור יכול לקחת בסיטואציה מסוימת המון זמן.

אלמנט חשוב

דו"ח פציעה הוא אלמנט חשוב מאוד בתביעת הפיצויים נגד משרד הביטחון, ולמרות שהוא אינו הכרח בהליך הגשת התביעה, הוא נדבך לו יש משקל גדול מאוד. הדו"ח צריך להיות כמה שיותר מפורט וכזה שעובר כמה שיותר גורמים על מנת להיות אמין. יש אנשים שאפילו מוסיפים עדי ראייה לפציעה ונותנים תמונה מקיפה עד כמה שניתן. כאמור, העדיפות היא להגיש את הדו"ח בעזרתו של עורך דין טוב, שיכול להוסיף את הצורך בחוות דעת רפואית או בכל אלמנט אחר שיוסיף נפח איכותי לדו"ח, במה שיעזור למגיש לזכות בתביעה שלו.