פציעות קרב מגע בצבא והכרה כנכי צהל

פציעות קרב מגע בצבא, הגשת תביעה למשרד הביטחון והכרה כנכי צהל

שיתוף

פציעות קרב מגע בצבא והכרה כנכי צהל
פציעות באימון קרב מגע בצבא קורות לא מעט פעמים כאשר בחלקן נגרם נזק בריאותי המצדיק הגשת תביעה למשרד הביטחון לצורך הכרה כנכי צה"ל. לרוב הפציעות יהיו פציעות אורטופדיות כמו פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרע ברצועות בברך, נקע בקרסול או שברים אחרים. חשוב להתנהל כמו שצריך במצבים כאלה כדי שבסופו של דבר תוכרו כנכי צה"ל וייקבעו עבורכם אחוזי נכות ופיצויים ממשרד הביטחון.
פציעות קרב מגע בצבא, הגשת תביעה למשרד הביטחון והכרה כנכי צהל

פריקת כתף בקרב מגע בצבא

פריקת כתף באימון קרב מגע הוא דבר שקורה לא מעט פעמים אצל חיילים. פריקת כתף קורות לרוב כאשר במהלך הקרב מול היריב או מול הכרית בוצעה תנועה לא נכונה, או שקרתה נפילה אשר גרמה לפריקה של הכתף.

פריקה מלאה של הכתף לרוב תוחזר בבית חולים תחת הרדמה, תת פריקה תחזור באופן ספונטני. לאחר פריקה של הכתף חשוב לבצע בירור רפואי מלא, לרוב תתחילו לסבול אח"כ מאי יציבות של הכתף שיובילו לפריקות נוספות. במידה ועברתם פריקה של כתף, חבלה אשר גרמה לכם לבעיה רפואית תוך מפרקית, דבר שיוכח לאחר בדיקתה MRI. חשוב להגיש את התביעה למשרד הביטחון כדי שתוכרו כנכי צה"ל ותקבלו אחוזי נכות. לאחר החבלה בכתף כדאי ורצוי למלא דוח פציעה חתום על ידי המפקדים ורופא היחידה. אחוזי הנכות על פריקת כתף יהיו בהתאם למצב הכתף, למצב הפריקות ומגבלות התנועה.

למאמר מורחב בנושא פריקות כתף בצבא לחצו כאן.

פריקת כתף בצבא - ידידיה בלומהוף - תביעה למשרד הביטחון נכי צהל
פציעת כתף בצבא

קרע לברום כתף בקרב מגע.

קרע של הלברום בכתף יכול להיגרם בעקבות חבלה לכתף כגון זריקה, משיכה, נפילה עם היד מושטת קדימה וכו ובעקבות עומס יתר (בעיקר אצל לוחמים). אם נפצעתם במהלך אימון קרב מגע ולאחר מכן התחלתם לסבול מכאבים בכתף אשר בסופם אובחנתם עם קרע של הלברום, חשוב ונכון יהיה להגיש תביעה למשרד הביטחון כדי שתוכרו כנכה צהל ותקבלו את אחוזי הנכות המגיעים לכם. לרוב אחוזי הנכות במשרד הביטחון על קרע לברום יהיו בהתאם להגבלות התנועה, ככל שקיים גם אי יציבות של הכתף, חישוב הנכות יהיה לפי הסעיפים המתאימים.

למאמר מורחב בנושא אחוזי נכות על קרע לברום בכתף לחצו כאן

 

קרע במיניסקוס בקרב מגע בצבא

תנועה סיבובית של הברך יכולה לגרום לקרע במניסקוס. אימון קרב מגע מצריך תנועות חדות והאגרסיביות של הברך ולכן הסיכוי לפגוע בברך ולקרע במיניסקוס הוא גבוה. לאחר חבלה סיבובית כאשר מדובר בקרע במיניסקוס, תהיה לרוב נפיחות מיידית של הברך. אורתופד אשר יבדוק את הברך ויתרשם בבדיקתו מסימנים מיניסקיאלים חיוביים ישלח את החייל לבדיקת  MRI אשר תאמת את הקרע שאובחן מבחינה קלינית.

לעיתים עם הקרע במיניסקוס  נגרם גם קרע של הרצועות בברך, אחוזי נכות במצב הזה יקבעו לפי המיניסקוס ולפי אי יציבות הברך.

לאחר חבלה סיבובית וכאשר החייל ממשיך לסבול מכאבים בברך כדאי לדאוג ל דו"ח פציעה על האירוע שקרה באימון קרב מגע. אחוזי נכות עבור קרע במיניסקוס יהיו בהתאם לפגיעה התפקודית וצורת הטיפול שניתן (בוצע ניתוח או שלא).

למאמר מורחב בנושא קרע במניסקוס בצבא לחצו כאן

פציעה בברך בצבא
פציעה בברך בצבא

קרע בצולבת שבברך בצבא באימון קרב מגע

חבלה סיבובית של הברך באימון קרב מגע יכולה להוביל לקרע של הרצועות בברך ובפרט של הצולבת הקדמית ACL. לעיתים חבלה שכזו יכולה גם לערב את המניסקוס ולמעשה הנזק של הברך יהיה גם קרע של הצולבת וגם קרע של המניסקוס. חבלה סיבובית שכזו אשר גרמה לקרע של הצולבת הקדמית או רצועות אחרות תגרום לרוב לנפיחות של הברך מספר שעות לאחר החבלה ולעתים יהיה גם שטף דם סביב הברך. אורתופד אשר יבדוק את החייל יבצע בדיקות ליציבות של הברך, מבחן מגירה, מבחן לחמן חיובי, ובדיקות נוספות אשר יציגו פגיעה ביציבות הברך וחשד לקרא של הרצועות.

אבחנה רשמית של קרע של הצולבת תהיה לאחר בדיקת MRI.לאחר החבלה חשוב מאוד לדאוג לדו"ח פציעה, חתום על ידי הרופא ועל ידי המפקדים. דוח פציעה זה יעזור בהוכחת הקשר הסיבתי בתביעה שתוגש למשרד הביטחון.

למאמר מורחב בנושא אחוזי נכות עבור קרע ברצועות בברך בצבא– לחצו כאן

נקע בקרסול באימון קרב מגע בצבא

תנועות לא נכונות של הקרסול ע"י נפילה באימון או בעיטה וכיו"ב יכולות לגרום לתנועה קיצונית של הקרסול ולמעשה לגרום לנקע. נקע של הקרסול מוביל לאי יציבות של הקרסול. במצב כזה חשוב לעבור בדיקות רפואיות אשר יוכיחו פתיחת יתר של הקרסול ואת שלמות הרצועות לרוב ATFL. אחוזי הנכות במשרד הביטחון על הקרסול בשל נקעים הם אחוזי נכות לא גבוהים ולכן חשוב מאוד לבצע בירור מקיף כדי להבין בדיוק את גודל הבעיה, גודל הנכות שמשרד הביטחון יצטרך לקבוע עוד לפני שלב הגשת התביעה. במידה ועברתם חבלה על הקרסול ואתם סובלים מנקעים בקרסול או לחילופין שברתם את הקרסול, חשוב מאוד למלא דוח פציעה בסמיכות למועד הפציעה בכדי להגיש תביעה למשרד הביטחון כדי להיות מוכרים כנכי צה"ל.

למאמר מורחב בנושא אחוזי נכות עבור נקע בקרסול בצבא לחצו כאן

אגף שיקום נכים במשרד הביטחון
אגף שיקום נכים במשרד הביטחון

שבר של כף היד בקרב מגע בצבא

חיצוניות של כף היד חבלות או חבטות נפילה על כף היד יכולות לגרום לשברים בכף היד.

שברים בכף היד יכולים גם להיות מאובחנים תקופה ממושכת לאחר החבלה ולכן אם עברתם חבלה בכף היד באימון קרב מגע חשוב להתחיל מעקב אצל הרופא בכדי להגיע לאבחנה מדויקת באשר לכאבים שאתם סובלים. לדוגמה שבר של הסקפוייד, עצם הסירה, האבחנה הסופית שלו תהיה רק כעשרה ימים לאחר החבלה. לעיתים בצילום בסמיכות למועד החבלה לא יהיה ניתן לזהות שבר מהסוג הזה. ולכן אם עברתם חבלה בכף היד ואתם סובלים כאבים ומגבלה בתנועה חשוב מאוד למלא דוח פציעה ולהגיש תביעה למשרד הביטחון כדי שיכיר בכם כנכי צה"ל.

למאמר מורחב בנושא שבר בכף היד ואחוזי נכות – לחצו כאן.

קרע לברום ירך בקרב מגע

לרוב קרע של הלברום בירך יגרם בעקבות עומס יתר, עם זאת, תנועות מתיחה קיצוניות או חבלות סיבוביות של מפרק הירך יכולות לגרום לקרע שכזה.

אם במהלך אימון קרב מגע נחבלתם והתחלתם לסבול מכאבים בירך (לרוב הכאבים מפושטים, יכולים להקרין לרגל או לעכוז או מפשעה) שווה להתחיל בירור רפואי עד לאבחנה סופית. במידה ואובחנתם עם קרע בלברום שבירך כדאי להגיש תביעה למשרד הביטחון ולדאוג ומירב הזכויות כנכי צה"ל

למאמר מורחב בנושא קרע לברום ירך בצבא – לחצו כאן

לסיכום

אימון קרב מגע בצבא הוא אימון שגורם להרבה פציעות אשר מובילות להכרה כנכי צה"ל ע"י תביעות אשר מוגשות במשרד הביטחון. אם נפצעתם באימון קרב מגע ואתם סובלים מכאבים, הגבלות בתנועה חשוב לדאוג ל דו"ח פציעה, דוח פציעה הוא אינו הכרחי לתביעה אך הוא מאוד יכול לעזור בהוכחת הקשר הסיבתי. את התביעה כדאי להגיש עם כל המסמכים הנלווים, העדויות והאבחנה המדוייקת וזאת בכדי שהתביעה תתנהל באופן מזורז.