פריצת דיסק בצבא – הגשת תביעה למשרד הביטחון והכרה כנכי צה"ל

פריצת דיסק בצבא

שיתוף

פריצת דיסק בצבא – הגשת תביעה למשרד הביטחון והכרה כנכי צה"ל
מאמר עוסק בפריצת דיסק בצבא והכרה כנכי צה"ל. פריצת דיסק היא פציעה שנפוצה אצל לוחמים בצה"ל, היא עשויה להיגרם בעת ביצוע משימות צבאיות מאמצים גופניים כבדים. במקרים מסוימים, חיילים יוכלו להגיש תביעה כדי לקבל הכרה כנכי צה"ל. חשוב להבין את התהליך המשפטי להגשת תביעה במקרה של פריצת דיסק, כולל הוכחת הפציעה והקשר לשירות הצבאי. הגשת תביעה כנגד משרד הביטחון עבור פריצת דיסק, וההחלטת משרד הביטחון תהיה בהתאם לראיות, מסמכים רפואיים, הנזק הרפואי שנגרם ואחוזי הנכות שיקבעו עבורכם. חשוב לשים לב כי אחוזי הנכות שיתקבלו יהיו תלויים במידת הנזק והפגיעה הפיזית שנגרמה כתוצאה מהפריצה.
פריצת דיסק בצבא

סיבות לפריצת דיסק בצבא

פריצת דיסק בצבא היא לרוב פריצה בחלק התחתון של הגב שעשויה להתרחש בשירות הצבאי. הנה מספר סיבות שעשויות לגרום לפריצת דיסק בצבא:

1. עומסים פיזיים: חיילים בצה"ל נמצאים במצבים שונים בהם עשויים להרגיש עומס פיזי גבוה, כמו נשיאת ציוד צבאי כבד, טיפול בפצועים, נגיעה במכוניות צבאיות כבדות, נסיעה רבה בכבישי שטח או טיסה במטוסים או מסוקים ועוד עשויים לגרום לפציעות בגב, כולל פריצת דיסק.

2. תנאי סביבה קשים: בזמן שירותם, חיילים עשויים להיות חשופים לתנאי סביבה קשים, כמו הרמות טכניות ואמצעים שימושיים בסביבה לא מתאימה, מה שיכול לגרום לפציעות בגב.

3. מהירות תנועה ועומס המשימות: הצבא הוא סביבה דינמית עם הרבה פעילות פיזית ונפשית. חיילים עשויים להיות נכנסים ויוצאים מרכבים, מרכזים ציוד, נושאים סנכרנים כבדים, ומבצעים פעילויות שמשפיעות על מערכת הגב. כל הפעילות הזו יכולה לגרום לפציעות בגב.

הרמת משקלים בצבא
הרמת משקלים בצבא – פריצת דיסק בצבא

צריך לדעת שבחלק גדול מהמקרים, פריצת דיסק אינה גורמת לנכות, כלומר, עצם פריצת דיסק לא מצביעה/מוכיחה נכות. נכות כהגדרת החוק היא פגימה אשר מפחיתה את כושר הפועלה הרגיל, והרי שפריצות דיסק לעיתים היא אסימפטומטיית (ללא השפעה). כאשר יש פגיעה ניורולוגית, כאשר יש חולשה של הגפה, צליעה, חושר בתחושה, תלונות על כאבים הרי שמדובר בפריצת דיסק המהווה נכות – ואז כדאי להוכיח שזה נגרם בעקבות השירות הצבאי או הביטחוני כדי להיות מוכרים כנכי צה"ל.

עמוד שדרה מותני הוא המקום הנפוץ ביותר לפריצות דיסק בגילאי הצבא ובכלל

הגשת תביעה למשרד הביטחון על פריצת דיסק בצבא

ההגשה של תביעה כנגד משרד הביטחון על פריצת דיסק בצבא הוא תהליך משמעותי שדורש יחד עם זאת ידע והכנה טובה. הנה מסקנות מוקצרות לתהליך התביעה:

  1. מצב רפואי: לפני תחילת תהליך התביעה קודם צריך להבין היטב את מצב הרפואי, לקבל את האבחנות המדוייקות, במקרה הנ"ל שאכן מדובר בפריצת דיסק לאחר ההדמיות הרלוונטיות. צריך להבין ממתי התחילו הכאבים ובעקבות מה. כמו-כן צריך להבין אם מדובר גם בפגיעה ניורולוגית שנגרמה בעקבות פריצת הדיסק. ממצאים אלו יעזרו לקבל החלטה האם ניתן להגיש תביעה למשרד הביטחון כדי להיות מוכרים כנכי צהל.
  2. איסוף מסמכים: לאחר הבנה שקיים קייס משפטי ורפואי, כלומר שמדובר בנכות ושככל הנראה נגרמה בעקבות הצבא או השירות הביטחוני, תצטרכו להכין את מסמכי התביעה, לצרף את התיק הרפואי, לכתוב תצהיר, עדויות, ולצרף מסמכים נוספים אשר יכולים לעזור לכם עם התביעה למשרד הביטחון.
  3. הגשת התביעה: את התביעה יש להגיש לאגף שיקום נכים במשרד הביטחון, ניתן להגיש באופן פיזי לרחוב זבוטינסקי 94, פתחת תקווה וכן ניתן להגיש את התביעה באופן מקוון או במייל ליחידת לקליטה ומיון באגף השיקום.
  4. שלב איסוף חומר במשרד הביטחון: עם הגשת התביעה על פריצת הדיסק בצבא, יתחילו קציני התגמולים במשרד הביטחון לאתר מסמכים רפואיים נוספים, לבדוק את תנאי השירות והעדויות אשר הוגשו בתביעה.
  5. חוות דעת רפואית: לאחר איסוף החומר הרפואי והראייתי יופנה הנכה התובע לאורתופד מומחה מטעם משרד הביטחון אשר יכתוב חוות דעת בהקשר התביעה. חוות הדעת תמליץ למשרד הביטחון, קצין התגמולים האם להכיר בנושא פריצת הדיסק בצבא או לדחות.
  6. ועדה רפואית במשרד הביטחון על פריצת הדיסק: לאחר הקשר הסיבתי שהוכח על ידי משרד הביטחון, יופנה הנכה התובע לוועדות רפואיות, בבתי החולים או במחוזו השונים, הוועדה הרפואית תהיה עם רופא אחד לכל הפחות, כאשר בחלק מהמחוזות בוועדות על עמוד השדרה קיים גם אורתופד וגם ניורולוג. הוועדה הרפואית תשמע את הנכה, את עורך הדין ואז תבצע בדיקה קלינית. בנכות עבור פריצת דיסק בצבא הוועדה תקבע בהתאם לפגיעה בטווחי התנועה ל עמוד השדרה ואם קיימת בעיה ניורולוגית הוועדה תקבע נכות נוספת.
  7. אחוזי נכות פריצת דיסק במשרד הביטחון: כפי שנכתב בסעיף שלמעלה, אחוזי הנכות עבור פריצת דיסק ייקבעו בהתאם לתקנות, ככל שקיימת פגיעה נוירולוגית הוועדה תידרש לקבוע נכות נוספת, חשוב מאוד שאתם שתעמדו על הזכויות שלכם בוועדה ותידרשו לקבל אחוזי נכות נוספים בתחום הנוירולוגי ככל שהיא קיימת.

קביעת אחוזי נכות על פריצת דיסק במשרד הביטחון

אחוזי הנכות עבור עמוד השדרה יתחילו קודם כל בהגבלה בתנועה, ככל שההגבלה בתנועה תהיה גדולה יותר, משמעותית יותר, אחוז הנכות יהיה גבוה.

ההגבלה מזערית – 5% נכות,  ההגבלה קלה 10%נכות, הגבלה בינונית 20% נכות, הגבלה קשה 30% נכות.

בגין הפגיעה הנוירולוגית ככל שקיימת פגיעה בתחושה, ירידה בתחושה ללא משמעות קלינית הוועדה תקבע עוד 1% נכות נוסף.

במידה וקיימת חולשה, במידה ויש פגיעה ברפלקסים , הנכות תהיה כבר משמעותי יותר ובהתאם לפגיעה השורשית בעמוד השדרה.

ישנם ועדות רבות אשר לא מכירות את הסעיפים המתאימים ואת התקנות, ישנם ועדות כאשר אין בכלל נוירולוג בוועדה ולכן חשוב לדעת להציג את הדברים בצורה נכונה כדי שבסופו של דבר תקבלו את מירב אחוזי הנכות על עמוד השדרה.

למאמר מורחב של עורך דין בלומהוף בנושא פריצת דיסק בצבא לחצו כאן

לסרטון בנושא פריצת דיסק בצבא לחצו כאן

ועדה רפואית במשרד הביטחון
ועדה רפואית

אחוזי נכות על פריצת דיסק בצבא

אחוזי הנכות על פריצת דיסק בצבא הם מרכיב חשוב בתהליך הכרת הנכות במשרד הביטחון וקביעת הפיצויים המגיעים לחיילים ולאנשי כוחות הביטחון שנפגעו מפריצת דיסק בצבא. נכה שסובל מפריצת דיסק מקבל אחוזי נכות בהתאם למידה בה הוא נפגע ולנזק הנגרם לו. כלומר, כמה הפגיעה משפיעה על יכולתו לפעול ולתפקד בחייו היומיומיים.

האחוזי נכות משמשים כפרמטר לקביעת פיצויים ותגמולים שמגיעים לחיילים ואנשדי כוחות הביטחון כנכי צה"ל. ככל שהנכות גדולה יותר, כך גם הפיצויים יהיו גבוהים יותר.

על מנת לקבוע את אחוזי הנכות, נעשה שימוש במדדים רפואיים ומשפטיים. המדדים האלו כוללים בדיקות רפואיות, הדמיות, בדירות, דוחות מטופלים – כל הבדיקה תסתכם בסוף לסעיפי נכות לפי תקנות הנכים.

נכה שגובה אחוזי נכות בין 1% ל-9% לא יהיה זכאי לפיצוי כספי במשרד הביטחון

כדאי לשים לב שהתהליך בדרך כלל דורש ייעוץ משפטי מומחה והתעקשות על מסמכים רפואיים ורנטגנים מקצועיים על מנת להבטיח קבלת פיצויים צודקים עבור פריצת דיסק בצבא.

למאמר בנושא פציעה בצבא והכרה כנכי צה"ל לחצו כאן

פיצויים על פריצת דיסק בצבא ממשרד הביטחון

הפיצועים הכספיים שאפשר לקבל על פריצת דיסק בצבא יהיו בהתאם לאחוז הנכות שקבעה הוועדה הרפואית.

1% נכות עד 9% נכות אין פיצוי כספי בכלל.

10%  -19%  הפיצוי יהיה חד פעמי ממשרד הביטחון, כאשר 10% תקבלו  57,000 ש"ח ו19% תקבלו 216,000 ש"ח.

20%+ משרד הביטחון משלם גמלה חודשית, כאשר הנכה יוכר כנכה אגף שיקום, כל הטיפולים הרפואיים יהיו על חשבון משרד הביטחון יינתנו הטבות רבות כגון לימודים אקדמאיים דמי קיום חמי מרפא, ועוד שלל הטבות וזכויות.

 

הקשיים שיש בתביעות על פריצת דיסק בצבא במשרד הביטחון

כאמור, חלק גדול מאד מהאוכלוסיה סובל מפריצות דיסק, כאשר מרביתם סובלים מפריצת דיסק שהיא אסימפטומטית, שהיא לא משפיעה על התפקוד הבריאותי. יש אנשים שנוטים לחשוב שאם הם ביצעו mri או ct והתגלה אצלהם פריצת דיסק, המשמעות היא שיש אוטומטית נכות ונדרשת הכרה ממשרד הביטחון, ולא כך הדבר.

דבר נוסף, צריך להוכיח שהשירות הצבאי הוא זה שגרם לפריצת הדיסק, הרי אנחנו יודעים שבאוכלוסייה הרווחת גם אנשים שלא שירתו במקומות עצימים יכולים לסבול פריצת דיסק ואז למעשה קיים קושי להוכיח שעצם סחיבת המשקלים הוא זה שגרם לפריצת הדיסק ולא תהליך ניווני טבעי שהחל בעמוד השדרה.

הלכה למעשה, כאשר חייל התגייס לשירות הצבאי כשהוא בריא לחלוטין, ביצע שירות עצים במיוחד, אשר העמיסו על הגב ולאחר מכן החל לסבול מכאבים אשר אובחנו בעקבות פריצת דיסק סימפטומטית, לא תהיה ברירה למשרד הביטחון להכיר בתביעה.

פריצת דיסק
פריצת דיסק

סיכום – הכרה כנכי צה"ל לאחר פריצת דיסק

חשוב לבחון היטב את התביעה ואת הקייס המשפטי והרפואי לפני הגשת תביעה, לאחר מכן יש להגיש את התביעה בצורה מדויקת ויסודית עם כל המסמכים הרפואיים ועם כל הראיות כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה בתביעה, ולאחר הקשר הסיבתי לוודא שהוועדות הרפואיות קובעות את מרב ה אחוזי הנכות בהתאם למצב העדכני של הגב